Видобуток нафти, газу і газового конденсату – значний внесок до бюджету Харківської області

За підсумками трьох кварталів 2019 року сформовано рейтинг найбільших платників податків України. За цей період сотня найбільших компаній перерахувала до зведеного бюджету країни 259,5 млрд грн податків. Загальна ж сума надходжень від усіх підприємців – 648,6 млрд грн.

Значну частину бюджету традиційно складають компанії, які займаються видобутком нафти, газу і газового конденсату.

Рейтинг очолює державне АТ «Укргазвидобування». Організація принесла в бюджет країни 35,5 млрд грн. Це на 18% більше, ніж аналогічний показник минулого року. При цьому рентні платежі за видобуток – 18,5 млрд грн.

Станом на 1 жовтня у Харківській області рентні платежі за використання надр для видобутку склали понад 582 млн грн. За видобуток природного газу – 536,9 млн грн, газового конденсату – 136,2 млн грн, нафти – 8,4 млн грн.

Нагадаємо, що бюджетне законодавство змінилося 1 січня 2018 року. Тепер 5% рентних платежів залишаються в місцевих бюджетах: по 2% – в обласному та районних, 1% – йде в казну населеного пункту, на території якого розробляється родовище. 3% ренти отримують бюджети об’єднаних громад.

На території Харківської області у сфері видобутку також працює ряд приватних організацій – про них нижче.

ДТЕК Нафтогаз представлений у рейтингу дочірньою компанією «Нафтогазвидобування». Найбільша приватна газовидобувна компанія України розташувалася на 17 місці рейтингу. Її податкові платежі склали 3,3 млрд грн, 1,2 млрд з яких – рента.

ПрАТ «ДК «Укрнафтобуріння» (УНБ) – одна з найбільших приватних газовидобувних компаній в Україні – займає 20-те місце рейтингу платників податків. Компанія сплатила до бюджету країни 2,6 млрд грн. При цьому рентні платежі за розробку родовищ на території Харківської області склали 1,1 млрд грн.

Зі складу холдингу у список входять дві організації. На 35-му місці розташовується ТОВ «ЕСКО-ПІВНІЧ». Від нього за три квартали нинішнього року в казну надійшло 1,3 млрд грн. А ось ТОВ «СИСТЕМОЙЛІНЖЕНЕРІНГ» на 90 місці.

Групу Smart Energy також представляють два підприємства: ПрАТ «Укргазвидобуток» та Представництво «Регал Петролеум Корпорейшн Лімітед». Вони зайняли 82 і 93 місце в рейтингу, відповідно. Суми платежів до бюджету – 485 і 424 млн грн. Харківська компанія «Укргазвидобуток» підвищила свої показники на 14,5% у порівнянні з минулим роком. Рента від двох підприємств сумарно перевищила цифру в 445 млн грн.

Децентралізована рента дає нові можливості для розвитку багатьох населених пунктів. За рахунок цих коштів, місцеві громади реалізують проєкти з енергоефективності, поліпшення якості медичних послуг, у сфері освіти й багато іншого.